Siła, moc, szybkość, a może wytrzymałość? Co najlepiej kształtuje akrobatyka?
Akrobatyka jest sportem ogólnorozwojowym, rozwijającym nasze ciało na wielu płaszczyznach. Sport ten może stanowić mocny fundament dla dalszego rozwoju w różnych dyscyplinach sportowych. Trening akrobatyczny może być również kompleksowym uzupełnieniem dla wielu sportowców amatorów, jak i profesjonalistów. Zastanówmy się jednak, która z cech motorycznych jest najlepiej kształtowana przez sport, jakim jest akrobatyka.
Siła w akrobatyce
Siła to zdolność do pokonywania oporów zewnętrznych lub przeciwstawiania się im kosztem wysiłku mięśniowego. Siła w treningu akrobaty jest kluczowa. Dzięki niej sportowcy ci są w stanie skakać kilka metrów wzwyż na trampolinach i wytrzymywać ogromne przeciążenia jakie wtedy występują. Również podczas wykonywania przeróżnych elementów na ziemi, np. stań na rękach, na głowie, poziomki czy rozkroczki. Wystarczy sobie wyobrazić akrobatę i pierwsze co przychodzi nam na myśl do dobrze zbudowany, a jednocześnie ponadprzeciętnie sprawny człowiek. Dlatego w treningu akrobatycznym ćwiczenia siłowe mają nawet oddzielą część, która zazwyczaj nosi nazwę „siłówka”. Charakterystyką tego rodzaju ćwiczeń jest zazwyczaj praca z obciążeniem własnego ciała, za pomocą skurczów izometrycznych, koncentryczny, czy ekscentrycznych. Coraz częściej używa się jednak popularnych gum oporowych czy ciężaru zewnętrznego w celu progresji rozwoju siłowego.
Szybkość
Szybkość zgodnie z definicją to zdolność do wykonywania ćwiczeń fizycznych w określonych warunkach i w jak najkrótszym czasie. Szybkość warunkują sprawność układu nerwowego oraz wydajność koordynacji nerwowo-mięśniowej. Najprościej mówiąc odpowiednia, skoordynowana, praca naszych grup mięśniowych, tak aby odpowiednie mięśnie się napinały i rozluźniały. Szybkość u akrobatów stoi na bardzo wysokim poziomie, to właśnie szybkość wykonania danego ruchu warunkuje to czy damy radę zrobić kolejny, czy próba wykonania układu zakończy się niepowodzeniem. W treningu akrobatyki dużą wagę przywiązuje się do tego żeby elementy, ćwiczenia wykonywane były szybko, pilnując przy tym nienagannej techniki i czystości wykonania.
Moc w odniesieniu do akrobaty
Moc to tak jak uczono nas w szkole na fizyce P=W/t. Czyli wykonana praca w danej jednostce czasu. Najczęściej kojarzona jest z kończynami dolnymi i skokami. Skojarzenia te są jak najbardziej trafne w odniesieniu do akrobaty. Przecież to oni są tymi piłeczkami kauczukowymi, odbijającymi się w mgnieniu oka od ziemi. Skaczącymi daleko, wysoko i przede wszystkim jakoś tak łatwo, jakby nie wkładając w to większego wysiłku. Moc, jako że jest poniekąd wypadkową dwóch poprzednich cech motorycznych również stoi na bardzo wysokim poziomie u akrobatów, w treningu bardzo dużą rolę przywiązuje się do rozwoju mocy. Jak inaczej nazwać wszystkie salta, przerzuty, czy skoki. To właśnie jest fantastyczny trening mocy dla dolnych ale jak i górnych kończyn naszego ciała. W akrobatyce bardzo istotne jest odpowiednie wykorzystywanie całego swojego ciała, dlatego rozwój mocy również ukierunkowany jest na kończyny górne.
Wytrzymałość
Wytrzymałość może nie jest pierwszym co przychodzi na myśl w momencie kiedy myślimy o akrobatyce. Jest to jednak myślenie zdecydowanie błędne. Trening akrobatyczny charakteryzuje się wysiłkiem interwałowy o wysokiej lub średniej intensywności, a to właśnie on jest najlepszy w kształtowaniu wytrzymałości. Skacząc układy całe ciało pracuje na bardzo dużych obciążeniach, układy często trwają kilkanaście sekund, wydawało by się nie dużo, ale nie jedna osoba przekonała się jak bardzo można zmęczyć się skacząc zaledwie chwilę na trampolinie. Nie można zapomnieć również o wytrzymałości mięśniowej, akrobaci wykonują często tysiące powtórzeń, zazwyczaj z małymi przerwami. Dzięki czemu ich mięśnie są bardzo wydajne w dłuższych formach wysiłku.
Akrobatyka to świetne podłoże dla każdego sportowca
Jak widać trening akrobatyczny jest perfekcyjnym podłożem pod rozwój sportowca czy osoby pragnącej stać się sprawniejszą wersją siebie. Sam sport charakteryzuje się wielopłaszczyznowym rozwojem ciała, a nie wspomniałem jeszcze przecież o gibkości czy koordynacji, które u akrobatów wcale nie odbiegają poziomem od wyżej wymienionych. Nie można zapomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy w kontekście treningu akrobatyki, jest to fun i radość z zabawy własnym ciałem.
Więcej sportowej wiedzy na Trenerowo.pl