Bezpieczeństwo w akrobatyce dla przedszkolaków

Pierwsze kroki dziecka

Gdy dziecko zaczyna chodzić, rodzic musi mieć oczy dookoła głowy. Jest to fakt, o którym wie każdy, kto już wychował swoją pociechę. Mniej więcej ten stan podwyższonego ryzyka upadku, utrzymuje się do około 7-8 roku życia. W niektórych przypadkach nawet i dłużej. W internecie znajdziemy mnóstwo filmików, pokazujących upadki dzieci. Tak jak i cudowne uratowanie ze strony rodzica, balansujące na krawędzi tragedii, z dobrym zakończeniem. Są nawet instagramowe profile cieszące się popularnością poświęcone tylko tym tematom.

Moja przygoda z akrobatyką

Sam osobiście rozpocząłem przygodę z akrobatyką, głównie dlatego iż byłem niezwykle niezdarnym dzieckiem. Moja mama podjęła decyzję o zapisaniu mnie na te zajęcia sportowe, celem usprawnienia mnie i zniwelowania ryzyka częstych kontuzji, czy ilości siniaków. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, dlatego że nie tylko nauczyłem się kontroli własnego ciała w taki sposób aby było bezpiecznie, ale akrobatyka stała się również moim stylem życia.

Obalamy mit o akrobatyce

Nie mniej wciąż jedną z przyczyn, dla których rodzic nie chce zapisać dziecka na akrobatykę lub inne sporty gimnastyczne, jest obawa o zdrowie pociechy. Moim zdaniem, siedząc ponad 25 lat w tym sporcie – jest to absolutny MIT w przypadku treningu rekreacyjnego pod okiem profesjonalisty. Inaczej się to tyczy zawodowstwa, czyli chęci brania udziału w zawodach, aczkolwiek różnica jest nieznaczna i często decyduje przypadek.

Jeśli chodzi rekreacyjny trening pod okiem profesjonalisty – po pierwsze mamy wykwalifikowanego trenera pod kątem przygotowania motorycznego, budującego świadomość ruchową, zakresy ruchu i przygotowującego elementy metodycznie. Dodatkowo w pierwszym etapie uczymy wszelakich przewrotów, czyli rozwijając to słowo uczymy jak się PRZEWRACAĆ. To jest upadać w bezpieczny i kontrolowany sposób. Ale najważniejsze, zawsze jest to robione na bezpiecznym sprzęcie: typu maty, materace, aitracki i tym podobne. Sprzęty te są po to, aby zamortyzować ewentualny niechciany upadek.

Dobry trener w akrobatyce to podstawa

Jeżeli mówimy tu o bardziej profesjonalnym treningu, to zastanówmy się najpierw nad tym: który sport uprawiany na wysokim poziomie nie powoduje ryzyka kontuzji? Właściwie to żaden. Chyba że e-sport lub inne gry tego typu, jak szachy. Uprawiając sporty nawet bieganie czy pływanie istnieje ryzyko kontuzji. Chociażby dlatego że chcemy przekroczyć swoje dotychczasowe bariery. Inaczej mówiąc pokonać siebie.

Wracając do akrobatyki, to ryzyko kontuzji możemy zmniejszyć treningiem fizycznym, aby mięśnie były na tyle wytrenowane i pozwoliły utrzymać nasze ciało. Jednocześnie dobry Trener nie pozwoli, aby coś się stało podopiecznemu, zapewniając mu jak największy komfort psychiczny i jednoczesne zabezpieczenie wymienionymi wyżej materacami oraz asekuracją.

Ubezpieczenie w akrobatyce

Gdyby te wszystkie elementy zawiodły możemy jeszcze zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem powikłań w postaci ubezpieczenia nnw. Nie mniej, jest to ostateczność, aczkolwiek warto ją rozważyć. Każdemu w każdym momencie może się przydarzyć niechciana sytuacja komplikująca życie.

Podsumowanie

Akrobatyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka pod kątem umiejętności zachowania bezpieczeństwa w ruchu. Wpływa ona na całe życie i każdy sport. Także rodzicu, nie czekaj, zapisz swoje dziecko na zajęcia!

Więcej sportowej wiedzy na Trenerowo.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.