Akrobatyka jako forma ekspresji dla przedszkolaków

Umiejętność rozpoznawania, nazywania i panowania nad emocjami to trudna sztuka nawet dla dorosłych. Każdy z nas szuka metody na pozbycie się nadmiaru emocji, rozładowanie napięcia i poprawy nastroju, a dla większości z nas tą metodą jest podejmowanie aktywności fizycznej.

Akrobatyka dla dzieci

Akrobatyka to doskonała forma ekspresji dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wprowadzenie ich do świata akrobatyki może przynieść wiele korzyści, nie tylko pod względem rozwoju fizycznego, ale także emocjonalnego i społecznego. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, jak akrobatyka może wspierać rozwój emocjonalny przedszkolaków. 

Emocje w ciele dziecka

Małe dzieci z reguły nie potrafią wyrażać swoich potrzeb w sposób werbalny, przez co może nam się wydawać, że reagują one na różne sytuacje w sposób nieadekwatny bądź zawsze taki sam niezależnie od tego czy sytuacja ma charakter pozytywny, czy negatywny. Niezwykle istotne w procesie rozwoju emocjonalnego jest pozwolenie na doświadczanie i przeżywanie różnych emocji, tych dobrych i tych złych, zwracanie uwagi na sygnały, jakie przekazuje ciało. 

Sport jako sposób na humorki dzieci

Aktywność ruchowa pełni bardzo ważną rolę w kształtowaniu zdolności poznawczych, rozwoju zdolności emocjonalnych, wzmocnienia cech osobowości, takich jak wiara w siebie i w innych, rozwoju relacji społecznych, aż po kontrolę agresywności. 

Trening może być narzędziem do polepszenia nastroju, pozbycia się ponurych myśli, uspokojenia emocji, rozładowania napięcia i stresu. Po treningu dzieciaki są spokojniejsze, mniej nerwowe, przez co chętniej rozmawiają i rzadziej popadają w histerie. 

Wyrażanie emocji i rozwijanie pewności siebie dzięki akrobatyce

Akrobatyka jest doskonałą formą ekspresji emocjonalnej dla przedszkolaków. Poprzez wykonywanie ruchów akrobatycznych, dzieci mają możliwość wyrażania swoich emocji, radości i ekscytacji. Akrobatyka to dyscyplina, w której trzeba też ciągle mierzyć się z własnym strachem. Wykonywane ćwiczeń pomimo odczuwanego niepokoju uczy, że emocje to tylko wskazówki, podpowiedzi, które pojawiają się samoistnie ale niekoniecznie trzeba ich słuchać.

Negatywne emocje pojawiające się po niepowodzeniu są stale przezwyciężane przez podejmowanie kolejnych i kolejnych prób. Akrobatyka uczy dzieci odporność na stres, poczucia odpowiedzialności, zdyscyplinowania i wytrwałości w pokonywaniu trudności. Pozwala ona także na rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Dzieci mają możliwość tworzenia swoich własnych układów i sekwencji akrobatycznych, co stymuluje ich kreatywność i umiejętność wyrażania się poprzez ruch. 

Z życia wzięte

Moja przygoda ze sportem rozpoczęła się w wieku 6 lat. Jako mała, zamknięta w sobie, nie odzywając się do nikogo dziewczynka wyrażająca wszystkie emocje w ten sam sposób – płaczem, weszłam na sale taneczną i poznałam inny świat, w którym ruch i muzyka przezwyciężają emocje, w którym każda emocja jest inna i odpowiada jej inny ruch i inny dźwięk. To właśnie sport sprawił, że umiem poradzić sobie z emocjami pojawiającymi się po porażce lub w trakcie kłótni w grupie. Nauczył mnie wyrażania swojego zdania i wiary we własne możliwości. 

Podsumowując, akrobatyka stwarza warunki do wyładowywania napięcia, nauki kontroli nad emocjami oraz stwarza doskonałe warunki do ekspresji.

Także rodzicu, nie czekaj, zapisz swoje dziecko na zajęcia!


Więcej sportowych wskazówek na Trenerowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.